sk   en     de    pl    ru 

ČECHY 273 139 500 | MORAVA 513 036 300

Zavřít X

Pergola je i ozdobný prvek

8.8.2017
 
Zajistit si před domem venkovní posezení nemusí být nutně drahé nebo komplikované. Stačí vyrobit jednoduchou terasu a tu pak zastřešit slunečníkem, markýzou nebo nejlépe pergolou.
 
 

Levná podlaha

Nejčastějším stavebním materiálem používaným při stavbě teras je dřevo. Aby ale taková terasa sloužila déle než pár sezón, je potřeba zvolit vysoce odolnou dřevinu. Do našeho klimatu se výborně hodí teak. Je nejen odolný, ale také dobře vypadá. Za tyto vlastnosti se ale draze platí. Obdobně kvalitní podlaha za nesrovnatelně menší finance se dá vytvořit i z kamene. Není potřeba investovat peníze do žuly či mramoru, velmi dobře vypadá i podloží z oblázků nasbíraných u řeky. 
 

Zastřešení terasy

Aby byla terasa funkční i za deštivých dnů, je potřeba pořídit i kvalitní střechu. Zastřešená terasa se dá využívat od jara až do podzimu. Nejideálnějším typem zastřešení je pergola. Jedná se o konstrukci tradičního stylu, která se využívá na zahradách stovky let. Ochranu před sluncem a deštěm však není jediným účelem pergol. Jde i o esteticky hodnotou stavbu, zvláště pokud je prorostlá popínavými rostlinami či alespoň ozdobená okrasnými květinami v truhlících.
 

Odolný kov

Dřevo není prioritním stavebním materiálem pouze při stavbě terasových podlah, ale i pergol. Stále častěji se ale v tomto odvětví prosazuje kov, hlavně tedy hliník. Pergola z hliníku sice postrádá přírodní vzhled, který se do zahrad hodí nejlépe, ale na druhou stranu není potřeba takovou pergolu jakkoliv ošetřovat. Ochranné oleje, kterými je nutné dřevěné konstrukce pravidelně opatřovat, nejsou nejlevnější a čas strávený natíráním jde také využít mnohem lépe.
 

Ideální střecha

 
U dřevěných pergol je nejlepší volbou tašková střecha. Je kvalitní a vzhledově k dřevěné kostře dokonale pasuje. U hliníkových alternativ je možné experimentovat mnohem více. Dvouvrstvé sklo nebo polykarbonátová deska jsou dnes u kovových pergol běžnými střešními krytinami.

Video

 

 

 


2015 © Copyright Hotovedomy s.r.o.  l Zásady ochrany osobních údajů © l Ochranné známky One Trade® l Obecně smluvní podmínky l